Літературно-музичний вечір «Сміх та плач бандури. Духовний спадок невмирущого генія»

 

Літературно-музичний вечір 
«Сміх та плач бандури. Духовний спадок невмирущого генія»

до 135-річчя з дня народження Гната Хоткевича, 
українського письменника, літературознавця, мистецтвознавця, 
театрального і музичного діяча, історика і етнографа

28 листопада 2012 р. для учнів І ІНФ класу у бібліотеці відбувся літературно-музичний вечір «Сміх та плач бандури. Духовний спадок невмирущого генія», присвячений гідному синові України, подвижникові нашої національної культури Гнату Хоткевичу. Перегортаючи сторінки його життя, а саме у цьому році виповнюється 135 років з дня народження майстра, учасники вечора осмислили, який глибокий слід залишив Г.Хоткевич в історії української культури. Коли учні почули численні твори, завершені і ті, що дійшли до нас в уривках, їх охопило почуття подиву й радості: скільки корисного зробив для свого народу цей непересічний письменник, історик, театрально-музичний діяч.

Під час заходу було переглянуто фрагменти фільму «Назар Стодоля». А пейзажі Карпат (слайд-презентація) допомогли зрозуміти, яке незабутнє враження справила на Хоткевича мальовнича Гуцульщина. 

Ліцеїстам було цікаво дізнатися, що виступи Гуцульського театру, фантастична ідея створення якого належить Гнату Хоткевичу, усюди проходили з великим успіхом. Театр давав вистави по містах і містечках, мандрував аж у Краків. І скрізь сприймали цей оригінальний театр гаряче і захоплено. Декілька сцен із п’єси Г.Хоткевича "Гуцульський рік" дали уявлення учням про новий напрям роботи театру (після переїзду до Харкова). Театр у цей період з успіхом виїжджав на гастролі до Одеси, Миколаєва, Херсона, Києва, Москви. 

Образ ватажка карпатських опришків Олекси Довбуша, безстрашного борця проти шляхетської сваволі, месника за кривди знедолених, постав перед глядачами під час прослуховування народної пісні "Ой попід гай зелененький". Цей образ прийшов до Хоткевича з гуцульських легенд та пісень. 

Пісня «По діброві вітер виє» занурила учнів у світ музичних творів на слова Кобзаря, серед композиторського доробку Хоткевича їх найбільша частина. Крім друкованих "Зоре моя вечірняя", "Тече вода", "Наш отаман Гамалія", "Тополя", "Чи винна голубка", дев’яти хорів, багато лишилося в рукописах: хорові поеми "Гайдамаки", "Реве та стогне", "Защебетав соловейко", "Молитви", дуети "Зацвіла в долині", "По діброві вітер виє" та інші. 

Об’ємна і багатогранна наукова і літературно-мистецька спадщина письменника, бо лише художніх творів набереться на п’ять томів, літературознавчих, мистецтвознавчих - на два, три томи, музичних - на том, вразила ліцеїстів і вони зрозуміли величезний вклад Гната Хоткевича, подвижника, вірного сина українського народу, у скарбницю національної культури.

Т.Єжова, 
завідувач бібліотеки


 Пам'яті Олега Мішукова
Педагогічний колектив Херсонського академічного ліцею при ХДУ очолював директор, доктор філологічних наук, заслужений діяч мистецтв України, професор Олег Мішуков.
Детальніше