«Орфей або Симфонія життя»

«Орфей або Симфонія життя».
Камерний вечір до 130-річчя з дня народження
Ігоря Федоровича Стравінського,
російського композитора та диригента українського походження

Оценить меня правильно смог бы только лев.
Если бы он съел меня, то сказал:
«Старик был жестковат, но со вкусом»
І.Стравінський

23 листопада 2012 р. учні ІІІ АНФ класу стали учасниками камерного вечора «Орфей або Симфонія життя», до 130-річчя з дня народження Ігоря Федоровича Стравінського, російського композитора та диригента українського походження, який організувала завідувач бібліотеки Т.М.Єжова.

Композитор, про якого йшла мова, його життя, творчість, твори, думки - все це створювало одне із загадкових явищ, що були подаровані нам історією мистецтва першої половини ХХ століття. Ім’я цьому явищу - Ігор Стравінський.

Ліцеїсти дізналися багато цікавого про легендарну постать у музиці ХХ століття, композитора, якого, через постійні радикальні зміни стилю, називали "Пікассо у музиці", "Людиною тисяча одного стилю", "Музичним Протеєм", "Композитором-хамелеоном", "Законодавцем музичних мод", "Винахідником музичних страв на світовій кухні". Але при такій дійсно широчезній палітрі музичних мов і стилістик, композитор завжди залишався багатостороннім антиромантиком та був вірним завжди тільки тій стильовій орієнтації, яка протистояла романтичній експресії. А останньої в музичній культурі того часу було дійсно забагато: такі напрямки, як постромантизм та експрессіонізм, заполонили музичний лексикон більшості митців першої половини ХХ століття. Ігор Стравінський - видатний новатор перш за все у сфері ритму в музиці. Разом з відомими композиторами ХХ століття угорцем Бела Бартоком та своїм співвітчизником Сергієм Прокоф’євим, він значно розвинув ритмічну динаміку музики, зробивши її одним з найголовніших засобів виразності в музиці ХХ століття.

Учням було цікаво дізнатися про "Російські сезони", у яких спочатку був представлений ряд російських оперних спектаклів ("Борис Годунов", "Садко", "Снігуронька"), в яких виступили першокласні виконавці, зокрема Федір Шаляпін. У подальшому основне місце зайняли балетні постановки за участю таких видатних зірок російського балету, як Ганна Павлова, Тамара Карсавіна, Вацлав Ніжинський, балетмейстер-реформатор МіхаілФокін та багато інших. До створення спектаклів залучалися талановиті європейські художники-декоратори - Пабло Пікассо, Андре Дерен, Анрі Матісс, а також россійськи авангардисти Наталя Гончарова, Михайло Ларионов та інші. І.Стравінського оточували видатні особистості: М.Римский-Корсаков, С.Дягілев, А.Бенуа, А. Головіна, Лєон Бакст, Коко Шанель, Вацлав Ніжинський. На вечорі лунала музика автора, було переглянуто фрагменти балетів майстра та фільму про життя композитора.

Т.Єжова,
завідувач бібліотеки

 Пам'яті Олега Мішукова
Педагогічний колектив Херсонського академічного ліцею при ХДУ очолював директор, доктор філологічних наук, заслужений діяч мистецтв України, професор Олег Мішуков.
Детальніше