Гепатит А

ПРОФІЛАКТИКА ГЕПАТИТУ А
Гепатит А - це захворювання печінки, викликане
вірусом гепатиту А.

Захворіти на гепатит А може людина в будь-якому віці.

У світі все ще розповсюджене захворювання на гепатит А. У дітей молодшого віку, які інфіковані вірусом, як правило, відсутні клінічні прояви гепатиту А. Від таких дітей часто інфікуються діти старшого віку, а також дорослі.
Дотримання правил особистої гігієни та належного санітарного стану допомагають попередити захворювання на гепатит А. Крім того, для осіб старших 1 року існують вакцини, які забезпечують довготривалий захист від вірусного гепатиту А. З метою короткотермінової профілактики цієї інфекційної хвороби може застосовуватись імуноглобулін.

Як можна заразитись гепатитом А?


Вірус гепатиту А (ВГА) виділяється з фекаліями хворих на гепатит А. ВГА передається від людини до людини через харчові продукти та воду, забруднені випорожнення хворої людини. Широке розповсюдження вірусу відбувається в місцях з низьким рівнем санітарії та особистої гігієни.
Хворі на гепатит А можуть інфікувати вірусом інших осіб в родині та статевих партнерів. Проте, вірус не передається побутовим шляхом.

Хто має найбільший ризик захворіти на гепатит А?


Особи, які проживають чи мають статеві контакти з хворим на гепатит А.
Особи, які вживають наркотики.
Діти та персонал дитячих закладів (особливо в дитячих закладах, де відбувається обслуговування дітей в підгузниках), де дитина чи працівник хворі на гепатит А.
Мандрівники, які збираються подорожувати до країн з високим рівнем захворюваності на гепатит А.
Особи, з порушеним процесом згортання крові, які отримують препарати крові.
Пацієнти чи персонал закладів для розумово відсталих осіб, у випадках захворювання на гепатит А пацієнта чи працівника.
Особи, які доглядають за інфікованими вірусом гепатиту А тваринами в науково-дослідних лабораторіях (за виключенням лабораторій, де виконуються планові дослідження за допомогою тестів).

Як дізнатись, чи хворі Ви на гепатит А?

В інфікованих дітей, як правило, не спостерігається ніяких симптомів захворювання. Клінічні симптоми гепатиту А проявляються у кожного третього з чотирьох захворілих дорослих осіб. Симптоми інфекційної хвороби розвиваються через декілька днів після зараження.

Ознаки захворювання:

• підвищення температури
• пожовтіння склер очей
• потемніння сечі
• нудота
• втома
• втрата апетиту
• біль в животі
• блювота

Хворий на гепатит А може інфікувати інших осіб протягом тижня перед появою симптомів та під час першого тижня після проявів клінічних ознак захворювання. Хворі, у яких відсутні клінічні ознаки захворювання, також є джерелом вірусу гепатиту А. Це найчастіше спостерігається у дітей молодшого віку, в результаті догляду за такими дітьми відбувається інфікування дорослих та дітей старшого віку.

В більшості випадків від гепатиту А не вмирають. Захворювання на гепатит А не переходить в хронічну форму. У осіб, які видужали, розвивається стійкість, на все життя імунітет проти гепатиту А. Людина, яка перехворіла гепатитом А, не захворіє ним вдруге.

Як уникнути зараження вірусом гепатиту А?

Завжди мийте руки після користування туалетом, після заміни підгузника дитини, перед приготування чи споживання їжі.
Вакцина проти гепатиту А забезпечують довготривалий захист проти цієї хвороби та рекомендуються для осіб у віцістарших 1 року.
З метою забезпечення довготривалого захисту від гепатиту А дітям та дорослим необхідно вакцинуватись. Слід отримати два щеплення вакциною проти гепатиту А або три щеплення комбінованою вакциною проти гепатитів А та В. Після отримання першого щеплення вакциною Ваш лікар чи медична сестра призначають дату наступного щеплення.
Застосування імуноглобуліну для забезпечення короткотермінованого захисту від гепатиту А рекомендується у двох випадках:
для мандрівників - замість або додатково до вакцинації проти гепатиту А;
для невакцинованих осіб, які недавно перебували в контакті з хворим на гепатит А;
Для забезпечення ефективної дії імуноглобуліну його необхідно ввести не пізніше двох тижнів з часу контакту з хворим на гепатит А.

Чи можна заразитись гепатитом А
через воду або їжу?


Гепатитом А можна заразитись після контакту із хворим на гепатит А, а також:
- при споживанні фруктів, овочів чи інших продуктів харчування, котрі могли бути забруднені вірусом під час транспортування або приготування;
- при споживанні сирих молюсків, що виловлені у воді забрудненій стічними водами;
- при споживанні забрудненої вірусом води чи льоду.

Чи можливо знищити вірус гепатиту А?

Вірус гине при нагріванні протягом 5 хвилин при температурі +850С (1850F) та протягом 1 хвилини при кип’ятінні. Вірус може розповсюджуватись через термічно оброблену їжу, якщо вона була забруднена вірусом після приготування. Для знищення ВГА рекомендується відповідний режим хлорування питної води.

Кому необхідно вакцинуватись від гепатиту А?

• Дітям, які проживають в районах та містах з високою захворюваністю на гепатит А (місцеві управління охорони здоров’я нададуть Вам інформацію про рівень захворюваності на гепатит А на конкретній території);
• Мандрівникам, які подорожують у країни з високим рівнем захворюваності на гепатит А (для максимального захисту перше щеплення вакциною слід зробити хоча б за 4 тижні до початку подорожі);
• Особам, у яких підвищений ризик інфікування обумовлений їхньою сексуальною орієнтацією (гомосексуалісти);
• Особам, які вживають наркотики;
• Хворим з хронічними захворюваннями печінки та особам, у яких можливий розвиток хронічної патології печінки (наприклад, хронічні носії вірусів гепатитів В і С, алкоголіки);
• Особам з порушеним процесом згортання крові (наприклад, хворі на гемофілію), які отримують препарати крові;
• Особам, які працюють з інфікованими вірусом гепатиту А тваринами в науково-дослідних лабораторіях (вакцинувати медичних працівників, як правило, не рекомендується).

 

 Пам'яті Олега Мішукова
Педагогічний колектив Херсонського академічного ліцею при ХДУ очолював директор, доктор філологічних наук, заслужений діяч мистецтв України, професор Олег Мішуков.
Детальніше